E përditësuar|e Hënë, Shtator 22, 2014

Monthly Archives: Maj 2013

Eda Sejko: Identitet i historisë mijëravjeçare të shqiptarëve

Maj 17th, 2013 (0)
Eda Sejko është autorja e tekstit të këngës “Identitet” që u prezantua mbrëmë në Festivalin Europian të Këngës. Në një rrëfim shumë emocionues, Eda Sejko, bashkëshortja e kompozitorit të këngës Bledar Sejko tregon se nga kush dhe çfarë u ...

Shqipëria, vendi më racist në Europë

Maj 17th, 2013 (1)
Një sondazh ndërkombëtar me të dhëna të mbledhura nga World Value Survey dhe të përpunuara nga Washington Post zbulon se Shqipëria është vendi më racist në Europë dhe nga më racistët në mbarë botën. Sondazhi tenton të bëjë një ...

Autori Foenikos në Tiranë për të prezantuar librin “Delikatesa”

Maj 17th, 2013 (0)
David Foenkinos 39-vjeçari i cili prej vitit 2001 ka publikuar 8 romane, gjeti papritur suksesin duke u shndërruar ne person publik, jo vetëm ne Francë por edhe Evropë, pasi krijoi historinë e Natalisë dhe botoi librin “Delikatesa” e cila ...

Fondacioni “Fëmijët Shqiptarë” dhuroi 3 mijë euro për Mejsin

Maj 17th, 2013 (1)
Fondacioni “Fëmijët Shqiptarë” dhuron 3 mijë euro për Mejsin. Ditë më parë familja Xhaxha i ishte drejtuar për ndihmë fondacionit “Fëmijët Shqiptarë”. Fondacioni me presidente znj.Liri Berisha i është përgjigjur apelit, duke i ardhur në ndihmë vogëlushes që vuan ...

ISHP: 15 raste të konfirmuara me malarje, situata nën kontroll

Maj 17th, 2013 (0)
Drejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Adrian Hoxha, konfirmon se janë 15 raste të identifikuara të malarjes, me një fillesë të shfaqjes së sëmundjes prej 2 vitesh Pas 50 vjetësh në Jugun e Shqipërisë rishfaqet malaria, mushkonja anopheles e ...

Ditari kombëtar i një atasheu ushtarak

Maj 17th, 2013 (0)
Nga Albert R. HABAZAJ Përgëzimin tim për autorin do ta kumtoj me tre paragrafë: Së pari, autori i këtij libri monografik me kujtime, me shënime udhëtimi, mbresa e refleksione është me fat, sepse është mbështetur në dy këmbët e ...

Albanologu Robert Elsie nderohet me “Medaljen e Mirënjohjes” në Tiranë

Maj 17th, 2013 (0)
Presidenti Bujar Nishani i ka akorduar “Medaljen e Mirënjohjes” albanologut Robert Elsie, për kontributin e çmuar në promovimin ndërkombëtar të kulturës dhe historisë së shqiptarëve. Nishani e ka cilësuar albanologun “një shqiptar të mirë”, duke shprehur mirënjohjen për punën ...

Naum Veqilharxhi, fenomeni që frenoi dallgët e helenizimit në jug

Maj 17th, 2013 (0)
Vijon nga numri i kaluar Naum Veqilharxhi ai që arriti të dallojë gjuhën si elementi më i veçantë, më i qenësishëm dhe më funksional i shqiptarëve si kolektivitet kombëtar. Mbi këtë bazë ai ideoi dhe punoi për të lëvruar ...

Mid’hat Frashëri largohet nga detyra e Ministrit Fuqiplotë në Athinë

Maj 17th, 2013 (0)
Pjesa 7 Mid’hati Gazeta “Imigranti” bën të ditur se në dhjetor të vitit 1925 Mid’hati kishte pranuar të jepte dorëheqien nga detyra. Sipas një letre që muarrmë këto ditë nga Athina, thuhet në këtë gazette -lajmërohemi se zoti Mid’hat ...

Copa del Rey, Xavi Alonso: Do jetë finale e madhe

Maj 16th, 2013 (0)
“Të arrish deri në finale kërkon shumë punë por një ndeshje e tillë fitohet duke punuar dhe luajtur fort”. Kështu shprehet mesfushori i Real Madrid, Xavi Alonso në prag të derbit kryeqytetas që vlen trofeun e Copa del Rey. Mesfushori i skuadrës së Jose Mourinhos, e ...